Regulamin Komisji Rewizyjnej
Polskiego Stowarzyszenia Jazzowgo
§1 Postanowienia ogólne
- Komisja Rewizyjna PPSJ jest organem kontroli, odrębnym od organu zarządzającego (Zarządu Głównego PSJ) i niepodlegającym Zarządowi Głównemu PSJ w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej.
- Komisja Rewizyjna PSJ działa na podstawie Statutu PSJ oraz uchwał Zgromadzenia Delegatów PSJ.
- Komisja Rewizyjna PSJ liczy trzech członków i wybierana jest na Zgromadzeniu Delegatów PSJ, na okres trzech lat.
- Na pierwszym posiedzeniu Komisja Rewizyjna PSJ konstytuuje się, wybierając ze swego grona w głosowaniu tajnym Przewodniczącego.
§2 Członkowie Komisji Rewizyjnej
- Członkowie Komisji Rewizyjnej PSJ nie mogą być członkami Zarządu Głównego PSJ ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
- Członkami Komisji Rewizyjnej PTM nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej PTM nie otrzymują wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji, lecz mogą otrzymywać zwrot uzasadnionych kosztów.
- Każdy członek jest zobowiązany do osobistego brania udziału w posiedzeniach Komisji Rewizyjnej.
§3 Zasady pracy Komisji Rewizyjnej
- Posiedzenia Komisji Rewizyjnej PSJ odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Posiedzenia Komisji zwołuje jej Przewodniczący.
- Zarząd Główny PSJ zobowiązany jest udzielać Komisji Rewizyjnej PSJ wyjaśnień, pomocy i udostępniać dokumenty w celu ułatwienia wykonywania jej obowiązków wynikających z zapisów Statutu PSJ.
- Zarząd Główny PSJ przedstawia Komisji Rewizyjnej PSJ zaświadczenia: z ZUS o niezaleganiu w płatności składek i z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami.
- W obradach Komisji mogą uczestniczyć, celem złożenia wyjaśnień, zaproszeni przez Przewodniczącego członkowie Zarządu Głównego PSJ.
- Protokół posiedzenia przyjęty przez Komisję podpisują wszyscy członkowie Komisji Rewizyjnej PSJ obecni na posiedzeniu.
§4 Zadania Komisji Rewizyjnej
Do zadań Komisji Rewizyjnej należy:
- przeprowadzanie okresowych kontroli działalności statutowej i finansowej Stowarzyszenia,
- wydawanie zaleceń pokontrolnych w przypadku uchybień w działalności, określenie terminów oraz sposobów ich usunięcia,
- składanie zastrzeżeń w stosunku do projektowanych uchwał, postanowień i przedsięwzięć Zarządu, jeżeli Komisja dojdzie do wniosku, że spowodują one lub mogą spowodować nieprawidłowości w działaniu Stowarzyszenia,
- przyjmowanie i rozpatrywanie skarg na działalność członków Zarządu,
- stawianie wniosku o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium ustępującemu Zarządowi,
- występowanie z żądaniem zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia, względnie z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Zarządu w przypadku stwierdzenia niezgodnych z prawem lub Statutem bądź istotnymi interesami Stowarzyszenia działań Zarządu,
- składanie sprawozdań z całokształtu swej działalności na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia.
Komisja ma prawo żądania od członków i władz Stowarzyszenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
§5 Przepisy końcowe
- Nowo wybrana Komisja Rewizyjna rozpoczyna swoją działalność od razu po wyborze w czasie Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia w oparciu o protokolarne przyjęcie dokumentacji od ustępującej Komisji.
- Zmiana niniejszego regulaminu może nastąpić na wniosek Zarządu lub z inicjatywy własnej członków Komisji Rewizyjnej.
- Regulamin wchodzi w życie z chwilą jego uchwalenia.