Powstaje Biblioteka Jazzu

Biblioteka Jazzu to projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, przy ogromnym wsparciu jej dyrektora, Andrzeja Kuźmińskiego. 

To nie przypadek, że inicjatywa gromadzenia zasobów dotyczących jazzu narodziła się w Lesznie. Mieszkają tu i działają znani, doskonale rozpoznawalni w Polsce dwaj kolekcjonerzy jazzowych archiwaliów Jerzy Reich i Adam Jagodziński. Obaj zdecydowali, że przekażą swoje olbrzymie zbiory do tworzonego działu w MBP w Lesznie. Dyrektor A. Kuźmiński wspomina o tym w filmie dokumentalnym Kolekcjonerzy, który będzie miał swoją premierę w tym roku: J. Reich i A. Jagodziński chcą aby z tego dorobku i doświadczenia mogli korzystać inni. Aby Biblioteka Jazzu stała się taką „książnicą jazzową”, w której będzie można dobrego jazzu posłuchać, o jazzie wiele się dowiedzieć a także w wielu wydarzeniach, organizowanych w ramach projektu, uczestniczyć.

Celem Biblioteki Jazzu jest pozyskiwanie, gromadzenie i archiwizowanie zasobów kolekcjonerskich od osób prywatnych a także we współpracy z instytucjami kultury w Polsce i Europie. Najważniejsze działy tworzonego zbioru to oczywiście wszelkie ślady obecności jazzu w historii kultury muzycznej ostatniego, co najmniej, półwiecza. Są to nie tylko tematyczne książki i płyty, ale także prasa jazzowa, dokumentacja wielu polskich festiwali jazzowych, koncertów, jazzowa fotografia i dokumentacja życia jazzowego w Polsce. Są to także archiwizowane multimedia w postaci nagranych wywiadów i filmów.

Całość zbioru służy do inicjowania działań edukacyjnych w formie wykładów i warsztatów, prezentacji i spotkań dotyczących historii jazzu w Polsce i na świecie. Do tej pory odbyły się już spotkania, których tematem były ważne postacie w dziejach jazzu w Polsce: Krzysztof Komeda, Leopold Tyrmand i Tomasz Stańko a także prezentacje nieznanych wątków w historii światowego jazzu (Jazz w kreskówkach dla dzieci).

Biblioteka Jazzu to także wydarzenia o specjalnym np. koncertowym charakterze, zainicjowane już w 2020 r. cyklem koncertów w Bibliotece Ratuszowej. Cykl w swojej drugiej edycji w 2021 r. przybrał już bardzo konkretny kształt wydarzenia o jazzowym charakterze ze wskazaniem głównego wątku koncertowych działań – związków jazzu i poezji. W ramach cyklu wystąpią m.in. Kuba Stankiewicz (CD Kochanowski Pieśni), Małgorzata Hutek (Wierszopieśni), Julia Sawicka (CD Za sen mój chodzę na czereśnie). O obecności poezji w historii polskiego jazzu będziemy mówić podczas dwóch zaplanowanych wykładów. Przewidziana jest oficjalna premiera filmu dokumentalnego Kolekcjonerzy, którego producentem jest MBP w Lesznie oraz spotkania z Jerzym Reichem i wspierającym ideę Biblioteki Jazzu od samego początku – Dionizym Piątkowskim.

Ważną częścią projektu będą także wystawy i prezentacje organizowane w oparciu o zgromadzone zbiory, których organizacja będzie możliwa po przeniesieniu leszczyńskiej MBP do nowego obiektu. Tymczasem powstał profil na FB facebook.com/Biblioteka-Jazzu-Leszno, który będzie miejscem prezentacji części zbiorów, ale służyć będzie również jako przydatne, poglądowe narzędzie dla dziennikarzy, publicystów, historyków czy naukowców w wymianie pomysłów i opinii.

Projekt Biblioteka Jazzu oficjalnie (instytucjonalnie) ruszy w 2022 r., po otwarciu nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. To tam stworzony zostanie specjalny dział, w którym zebrane zostaną jazzowe archiwalia i kolekcje. Aktualnie organizatorzy prowadzą rozmowy i nawiązują kontakty z instytucjami i osobami prywatnymi zainteresowanymi przekazaniem własnych zbiorów czy nawiązaniem współpracy w każdej możliwej formie.

PSJ gorąco wspiera to przedsięwzięcie i zachęca do współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Follow by Email