
Niedawno rozpoczęły się prace legislacyjne nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego. Obecnie trwają konsultacje społeczne. Ustawa jest przełomem dla środowisk twórczych w Polsce. Zauważa naszą grupę zawodową, daje jej tożsamość prawną. Umożliwia w szczególności:
- skorzystanie z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
- uzyskanie dopłat do składek ubezpieczeniowych dla najmniej zarabiających,
- odliczanie 50% kosztów uzyskania przychodu z działalności artystycznej,
- otrzymanie Karty Artysty Zawodowego, gwarantującej dalsze uprawnienia a także ubiegania się o stypendium lub zapomogę.
Zgodnie z projektem, wejście do systemu jest dobrowolne dla każdej osoby z dyplomem szkoły kierunkowej lub o określonym dorobku artystycznym. Aby do niego dołączyć, należy złożyć deklarację do stowarzyszenia twórczego, które ma możliwość certyfikacji.
Wszystkie szczegóły dotyczące projektu ustawy dostępne są na stronie: artystazawodowy.pl.
W myśl projektu ustawy, dopłaty oraz stypendia socjalne i artystyczne będą finansowane z rozszerzonej opłaty reprograficznej (zwanej „rekompensatą na rzecz uczciwej kultury”), uiszczanej przez producentów, importerów mediów i urządzeń, służących do kopiowania i udostępniania dóbr kultury. Należy podkreślić, że producenci elektroniki uiszczają tę opłatę od dawna w większości krajów na świecie. W Polsce do tej pory takiej opłaty nie wprowadzono.